Przed nami Puchar Księżniczki Zofii czyli żeglarski Puchar Europy

Już w piątek 24 marca w Palma de Mallorca rozpocznie się Puchar Księżniczki Zofii czyli żeglarski Puchar Europy. Na starcie zobaczymy trzydziestu ośmiu reprezentantów Polski. Pierwsze wyścigi odbędą się w poniedziałek.


Zawody u wybrzeży Majorki potrwają od 24 marca do 1 kwietnia, ale pierwsze wyścigi zostaną przeprowadzone dopiero w poniedziałek 27 marca około godziny 11:00. Piątek, sobota i niedziela przeznaczone są na rejestrację zawodników, wyścigi treningowe oraz regulaminowe pomiary sprzętu.


48. regaty o Puchar Księżniczki Zofii będą w tym roku rozgrywane w nowo testowanym formacie. W pierwszym etapie zawodów zawodnicy przez cztery dni będą ścigali się w tradycyjnych wyścigach. Później następuje dość skomplikowany system pucharowy, prowadzący do końcowego finału. Najlepszych 2 zawodników z pierwszego etapu przechodzi bez dalszych eliminacji do finału. Kolejnych trzech awansuje do półfinału, również bez potrzeby dodatkowej rywalizacji. Natomiast pozostali popłyną w rundzie kwalifikacyjnej z której do półfinału awansują zawodnicy z pierwszych pięciu miejsc. W półfinale wystartuje więc osiem załóg lub zawodników, a ci, którzy na tym etapie zajmą trzy pierwsze miejsca, znajdą się w finale. W efekcie w finale zamelduje się pięcioro żeglarzy lub załóg (2 z 1. etapu + 3 z półfinału) i kolejność wpływania na metę będzie decydowała o tym jakie miejsce zajmą ostatecznie w regatach. Nowy format został stworzony teoretycznie po to, żeby żeglarstwo stało się bardziej atrakcyjne i zrozumiałe dla kibiców.


Zeszłoroczna edycja była bardzo udana dla polskich żeglarzy, bo najlepsze w klasie 470okazały się Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK "Pogoń" Szczecin/ChKŻ Chojnice), które do wyścigu medalowego ruszały z piątego miejsca. Polki zajęły w nim drugie miejsce, co pozwoliło im zapewnić końcowy triumf. Poza nimi drugie miejsce w klasie RS:Xzajął Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). On z kolei do ostatniego startu ruszał z czwartej pozycji, ale dzięki wygraniu wyścigu medalowego stanął na podium.


W regatach wezmą udział wszystkie klasy olimpijskie, w których wystartuję łącznie ponad 800 żeglarzy. W tym roku reprezentacja Polski będzie liczyła 39 żeglarzy. Agnieszka Skrzypulec stworzy tym razem załogę z Jolanta Ogar, z którą żeglowała już w przeszłości i zajęła między innymi dwunaste miejsce podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku. Ta zmiana wynika z tego, że przedłuża się rehabilitacja operowanego kolana Irminy. Poza Agnieszką i Jolantą, w klasie 470 wystartują jeszcze dwie załogi męskie, Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) oraz Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz (Baza Mrągowo).
W windsurfingowej klasie RS:X w rywalizacji panów, poza wspomnianym brązowym medalistą zeszłorocznych mistrzostw Europy Pawłem Tarnowskim, zobaczymy także reprezentanta Volvo Youth Sailing Team Poland Radosława Furmańskiego, jego brata Dawida Furmańskiego, Macieja Kluszczyńskiego (wszyscy DKŻ Dobrzyń) i Marcina Urbanowicza (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Zabraknie natomiast trzeciego zawodnika igrzysk w Londynie Przemysława Miarczyńskiego, który od tego roku jest trenerem kadry oraz mistrza świata z zeszłego roku Piotra Myszki (AZS AWFiS Gdańsk), który swoje starty w tym sezonie rozpocznie od Pucharu Świata w Hyres (23-30 kwietnia).
W gronie kobiet pojawią się wszystkie nasze najlepsze deskarki. O końcowe zwycięstwo powalczy na pewno brązowa medalistka olimpijska z Londynu Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), która w zeszłym roku została wicemistrzynią Europy oraz wygrała kilka imprez z cyklu Pucharu Świata oraz Pucharu Europy i zajmuje obecnie pierwsze miejsce w światowym rankingu. Walkę z nią toczyć będzie zapewne mistrzyni świata z 2016 roku Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Grono polskich windsurferek uzupełniają Maja Dziarnowska, Karolina Lipińska (obie SKŻ Ergo Hestia Sopot), Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), Kamila Smektała (YKP Warszawa), Zuzanna Czuryło (AZS Poznań) i Patrycja Lis (KS Baza Mrągowo).


W klasie Finn zobaczymy trzech naszych zawodników. Będą to sześciokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) oraz wicemistrz kraju Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń) i Krzysztof Stromski (YK Rewa).
Aż ośmioro polskich żeglarzy wystartuje w widowiskowej klasie 49er. Poza olimpijczykami z Londynu i Rio de Janeiro Łukaszem Przybytkiem i Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk) będą to Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn), Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) oraz Jan Marciniak i Robert Jarocki (KS AQUA Włocławek/AZS Poznań). W żeńskim odpowiedniku czyli w klasie 49erFX będziemy mieli dwie załogi, Madeleine Zielińska i Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn) oraz Ewa Romaniuk i Sandra Jankowiak (AZS Poznań).


Jeśli chodzi o klasę Laser to zabraknie kontuzjowanego mistrza Polski Kacpra Ziemińskiego(SEJK "Pogoń" Szczecin), ale pojawią się drugi i trzeci zawodnik krajowych mistrzostw Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) i Tadeusz Kubiak (SEJK "Pogoń" Szczecin) oraz Dawid Kania(ŻLKS Poznań) i Tomasz Lobert (JKW Poznań). Wśród pań w Laserze Radialu reprezentować nas będzie tylko Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która pierwszy start w sezonie ma już za sobą. Nasza zawodniczka była jedyną przedstawicielką żeglarskiej reprezentacji Polski na regatach Pucharu Świata w Miami w dniach 24-29 stycznia i zajęła na nich dwudzieste drugie miejsce.

Maciej Frąckiewicz WpSportoweFakty

 

 

Partnerzy

ENERGA Polski Związek Żeglarski Ministerstwo Sportu i Turystyki TVP Sport Trójka - Polskie Radio Wirtualna Polska Polska Agencja Prasowa